Kredyt dla rolników to jedna z lepszych opcji finansowania, jeśli stawiasz na prężny rozwój swojego gospodarstwa. Takie zobowiązanie sprawdza się również w przypadku, w którym dopiero zamierzasz rozpocząć taką działalność. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić rolnik, aby móc podjąć współpracę z bankiem i jakie oferty czekają na rynku usług finansowych.

Polskie rolnictwo przechodzi wzmożony rozwój. Doganiamy naszych zachodnich sąsiadów, stawiamy na duże gospodarstwa, nowoczesne maszyny rolne, uprawy i hodowlę zwierzyny na naprawdę profesjonalnym poziomie. Wieloletnie tradycje rolnicze w połączeniu z innowacyjnymi technologiami sprawiają, że polskie rolnictwo staje się liderem, biorąc pod uwagę wszystkie kraje europejskie. Aby móc się rozwijać, kupować nowe maszyny, stawiać nowe obiekty gospodarcze i poszerzać swoją działalność, rolnicy nie tylko się kształcą. Bardzo często potrzebują finansowego wsparcia z zewnątrz, aby móc realizować swoje cele. Kredyty dla rolników są zobowiązaniami, z których mieszkańcy terenów wiejskich korzystają najczęściej.

Dorota ma ponad 15 letnie doświadczenie w bankowości i na stanowiskach kierowniczych w kilku bankach w Polsce. Specjalizuje się w efektywnym prowadzeniu negocjacji na szczeblach decyzyjnych. Gwarantuje indywidualne i profesjonalne podejście do każdego Klienta i jego problemów. Specjalizacją Doroty są "trudni" klienci na granicy zdolności kredytowej. Ma na swoim koncie wiele pozytywnie rozpatrzonych wniosków kredytowych dla Klientów, którzy uważali, że nie da im się pomóc.
Dorota
Latest posts by Dorota (see all)

    Na co można przeznaczyć kredyt dla rolnika?

    Okazuje się, że potrzeby rolników są różne, a instytucje bankowe starają się spełniać ich wymagania. Mieszkańcy terenów wiejskich stanowią dużą i silną grupę kredytobiorców, a dodatkowe zabezpieczenia w postaci chociażby gospodarstw rolnych sprawiają, że dla banków są to klienci z potencjałem, w pełni wiarygodni i wypłacalni. Właśnie dlatego rolnic mogą liczyć na kredyty na preferencyjnych warunkach, a same zobowiązania zaciąga się łatwo, szybko i przy minimum formalności.

    Kredyty dla rolników najczęściej przeznaczane są na rozwój gospodarstw rolnych. Dzięki dodatkowym środkom rolnik może:

    • Kupić ziemię rolną,
    • kupić lub wybudować budynki wedle indywidualnych potrzeb,
    • kupić niezbędne urządzenia i maszyny rolne,
    • kupić nasiona, paszę, zwierzęta w zależności od profilu prowadzonej działalności rolniczej.

    Warto wiedzieć, że beneficjenci kredytów dla rolników mogą korzystać z tych zobowiązań w różnych celach i to nie tylko tych inwestycyjnych. Bardzo często pieniądze przeznaczane są na zwiększenie komfortu i standardu codziennego funkcjonowania. Kredyt dla rolnika może służyć w celu remontu domu, nabycia sprzętu RTV i AGD do gospodarstwa, a nawet nowego samochodu dla rolnika. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

    Rolnik może brać zobowiązanie kredytowe także w ramach własnych preferencji. Środki nie muszą być przeznaczane na cele związane z funkcjonowaniem działalności rolnej. Kredyt dla rolnika na dowolny cel można przeznaczyć więc na wakacje, kursy zawodowe, wesele, bieżące wydatki czy inne zobowiązania, z których płatnościami ma problem kredytobiorca.

    Finansowanie działalności rolnej

    Każde gospodarstwo rolne bez względu na profil prowadzonej działalności może borykać się z różnego rodzaju problemami. Konieczny jest nie tylko wzmożony rozwój, aby móc utrzymać się na rynku, a nawet móc wygrywać z konkurencją i oczywiście generować coraz większe zyski. Praca w rolnictwie jest nieprzewidywalna, wystarczy awaria maszyny rolniczej, aby rolnik musiał ponieść z tytułu jej naprawy czy wymiany ogromne koszty. Nie każdy jest na to przygotowany. W szczególności młode gospodarstwa rolne najczęściej nie generują od razu tak wysokich dochodów, aby rolnik mógł posiadać pokaźne oszczędności.

    Co więcej, praca w rolnictwie i sukcesy gospodarstwa rolnego zależą nierzadko od czynników, na które rolnik zupełnie nie ma wpływu. Tutaj wymienić można chociażby warunki pogodowe, przedłużające się susze albo nagminne ulewy czy zagrożenie powodziowe. Działalność rolnicza jest też ryzykowna, jeśli pod uwagę weźmiemy światową koniunkturę i zmieniające się warunki w krajowej gospodarce.

    Zdarza się, że aby rolnik mógł utrzymać gospodarstwo i przetrwać kryzys, potrzebuje zewnętrznego wsparcia finansowego. Elastyczny kredyt dla rolników jest jedną z opcji.

    Kredyty dla rolników - wybór zobowiązania wedle indywidualnych potrzeb

    Banki niezwykle poważnie traktują rolników jako grupę wiarygodnych kredytobiorców. Ponieważ mieszkańcy terenów wiejskich są wypłacalni, mogą korzystać z różnych źródeł i form finansowego wsparcia. Wśród tych najpopularniejszych, które znajdują się w ofertach banków komercyjnych, można znaleźć:

    • Kredyt inwestycyjny dla rolników, tzw. kredyt rolniczy,
    • kredyt gotówkowy dla rolników na dowolny cel,
    • kredyt konsolidacyjny dla rolników.

    Jak wyliczana jest zdolność kredytowa rolnika?

    Chociaż kredyty dla rolników udzielane są najczęściej na preferencyjnych warunkach, a sam rolnik może przedstawić dodatkowe zabezpieczenie, na przykład w postaci gospodarstwa rolnego, ziemi czy budynków i maszyn, to jednak banki przy wyliczeniach zdolności kredytowej biorą też pod uwagę jeszcze inne kryteria.

    Znaczenie może mieć wysokość generowanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej dochodów. Jeśli rolnik w wyniku przedłużających się problemów inwestycyjnych takich nie generuje albo jest dopiero na początku swojej rolniczej ścieżki zawodowej, banki mogą akceptować prognozy w zakresie efektów inwestycji, na którą jest zaciągany kredyt.

    Samo gospodarstwo rolne ma oczywiście ogromne znaczenie przy wyliczaniu zdolności kredytowej rolnika. Analitycy biorą pod uwagę tzw. hektar przeliczeniowy ziemi rolnej, ale również rodzaj użytków rolnych, jak grunty orne, łąki, pastwiska, sady czy grunty zadrzewione. Ponadto lepszą zdolność kredytową mają rolnicy, na których gospodarstwach rolnych funkcjonują zabudowania, w tym nieruchomości mieszkalne oraz budynki gospodarcze.

    Co istotne, kredyty dla rolników są na tyle elastyczne i wręcz “szyte na miarę”, że każdy rolnik z powodzeniem może wybrać rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb, oczekiwań oraz możliwości spłaty. Pamiętaj, że możliwe jest uzyskanie zarówno finansowania bieżącej działalności, jak i w celu rozwoju gospodarstwa rolnego.

    Dokumenty niezbędne do uzyskania kredytu dla rolników

    Kredyt dla rolnika zostanie udzielony na podstawie odpowiednio wypełnionego wniosku kredytowego. Do tego dokumentu przyszły kredytobiorca musi dostarczyć również:

    • Dowód osobisty,
    • decyzję z Urzędu Gminy o wysokości podatku rolnego,
    • decyzję o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP,
    • zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami oraz ze składkami KRUS (zaświadczenia tego rodzaju muszą być wydane przez właściwy organ nie wcześniej niż miesiąc przed składaniem wniosku kredytowego).

    Warto pamiętać jednak, że każda instytucja bankowa realizuje własną politykę współpracy z klientami i może nakładać dodatkowe warunki formalne, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt rolniczy. W niektórych przypadkach konieczne będzie również przedstawienie dokumentów potwierdzających wysokość generowanych przez gospodarstwo rolne dochodów czy wysokość dopłat i dotacji unijnych, z jakich już skorzystał rolnik.

    Kredyt na rozwój działalności rolniczej

    Prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest łatwe i wymaga ciągłych inwestycji. Tylko obszary rolne zaopatrzone w sprzęt nowoczesnej technologii mogą działać prężnie i generować coraz większe zyski. Należy jednak wiedzieć, że zakup urządzeń rolniczych wiąże się z wysokimi kosztami, maszyny mogą kosztować kilka tysięcy złotych, ale też kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

    Inwestycje w rolnictwo są niezbędne zarówno dla tych dużych przedsiębiorstw, jak i małych. Zmieniająca się dynamicznie sytuacja rynkowa może sprawić, że prężnie działający dzisiaj biznes na terenie wiejskim szybko może przestać generować wystarczające dochody, chociażby ze względu na wciąż rosnącą konkurencję.

    Warto wiedzieć, że dzisiaj w szkołach rolniczych kształci się coraz więcej osób, które swoją przyszłość zawodową widzą właśnie na wsiach. Ponadto coraz więcej osób decyduje się pozostać w rodzinnych domach i przejąć gospodarstwo po rodzicach czy dziadkach, aby rozwinąć je na miarę nowoczesnego rolnictwa. O ile jeszcze do niedawna młodzi “uciekali” do wielkich metropolii, tak dzisiaj wyraźnie widać tendencję, zgodnie z którą Polacy preferują życie na przedmieściach i na terenach wiejskich.

    Jak wybrać dobry kredyt dla rolnika?

    Przede wszystkim należy zaznaczyć, że na rynku usług finansowych funkcjonują różne oferty, zgodnie z którymi rolnicy mogą uzyskiwać finansowe wsparcie. Odpowiedni produkt można więc wybierać wedle indywidualnych preferencji, potrzeb czy możliwości spłaty.

    Zanim złożysz wniosek o kredyt rolniczy, odpowiedz sobie na pytania:

    • Jakie potrzeby ma spełniać zobowiązanie kredytowe?
    • Ile pieniędzy chcesz otrzymać z banku?
    • Czy stać Cię na spłatę miesięcznych należności?

    Ponieważ każdy bank realizuje własną politykę kredytową, warunki kredytów znacznie się od siebie różnią. Wybierz zobowiązanie na preferencyjnych zasadach współpracy, biorąc pod uwagę nie tylko koszty kredytu, ale również dodatkowe bonusy.

    Sprawdź:

    • Jak bank weryfikuje zdolność kredytową rolnika i co bierze pod uwagę przy analizie?
    • Jaką maksymalną wartość kredytu możesz otrzymać?
    • Jak długo możesz współpracować z bankiem?
    • Na jaki cel możesz przeznaczyć uzyskane środki?

    W celu wybrania najlepszej oferty skierowanej do rolników warto skorzystać z usług profesjonalnego doradcy finansowego. W sieci dostępny jest również ranking kredytów rolniczych oraz kalkulator kosztów takich zobowiązań. Dzięki takim narzędziom wybierzesz najlepszą opcję finansowania, która będzie rzeczywistym wsparciem, a nie doprowadzi do utraty płynności finansowej.

    Współpraca z doradcą finansowym

    Rolnicy, którzy potrzebują finansowego wsparcia szybko, przy minimum formalności i na dogodnych warunkach spłaty, powinni zwrócić się o pomoc do fachowców. Pośrednik kredytowy pozna ich potrzeby i sytuację finansową, a dopiero potem wybierze najlepszą strategię finansowania zamierzonych celów. Zweryfikuje dostępne na rynku kredytowym oferty, przedstawi kalkulację kosztów, będzie wspierał merytorycznie i pomoże na każdym etapie ubiegania się o kredyt rolniczy oraz jego spłaty. Co więcej, to doradca będzie reprezentował potencjalnego kredytobiorcą, a nawet przeprowadzi z bankiem korzystne negocjacje w razie takiej potrzeby. Skompletuje również niezbędne dokumenty i pomoże wypełnić wniosek kredytowy.

    Ranking kredytów rolniczych

    Aby móc wybrać ten idealnie dopasowany kredyt dla rolników, warto skorzystać z rankingu kredytowego. To zestawienie, które porównuje najważniejsze dla atrakcyjności oraz opłacalności danego zobowiązania czynniki. Pod uwagę zawsze warto brać nie tylko oprocentowanie czy wysokość miesięcznej raty. Ranking odpowiada na pytania o warunki weryfikacji zdolności kredytowej, formalności, jakie trzeba spełnić czy dodatkowe bonusy, jakie udaje się uzyskać.

    Co istotne, aby ranking kredytów dla rolników mógł być rzeczywistym wsparciem w ramach wyboru najlepszego zobowiązania, należy weryfikować zestawienia aktualne i z niezależnych źródeł. Porównania kredytów sprzed miesiąca mogą już tylko wprowadzać w błąd.

    Kalkulator kredytów dla rolników

    Kolejne narzędzie, które pozwala wybrać “szyte na miarę” zobowiązanie kredytowe dla rolnika, to kalkulator. Ten nie daje oczywiście odpowiedzi w zakresie realnych, ostatecznych kosztów kredytu, ale pozwala je korzystnie szacować. Wystarczy w odpowiednie rubryki wpisać konkretne wartości, jak wartość kredytu, liczba rat czy oprocentowanie, aby poznać wskaźnik RRSO, czyli całkowite koszty, jakie w okresie całej współpracy z bankiem będzie musiał ponieść kredytobiorca. Finalny koszt zobowiązania rolnik pozna dopiero przy wydaniu decyzji pozytywnej, kiedy bank dokona analizy jego potrzeb oraz zweryfikuje zdolność kredytową.

    Koszty kredytu dla rolnika

    Banki komercyjne, które udzielają kredyty dla rolników, nie działają charytatywnie, a ich celem jest generowanie jak największych zysków. Właśnie dlatego nie można liczyć na to, e kredyt rolniczy zostanie udzielony za darmo. Oczywiście, warto korzystać ze specjalnych promocji banków i preferencyjnych warunków zobowiązań, ale każdy kredytobiorca musi liczyć się z opłatami w zamian za finansowe wsparcie.

    Zanim rolnik złoży wniosek o kredyt rolniczy, powinien poznać całkowite koszty zobowiązania (wskaźnik RRSO). W ich skład wchodzi:

    • Oprocentowanie,
    • prowizja za udzielenie kredytu,
    • ubezpieczenie,
    • opłaty za prowadzenie rachunku bankowego do obsługi kredytu,
    • koszty wynikające z nadpłaty kredytu,
    • koszty wynikające ze wcześniejszej spłaty kredytu,
    • karne odsetki za ewentualną zwłokę w spłacie.

    Rodzaj i wysokość kosztów, jakie musi ponieść kredytobiorca, są różne i wynikają z indywidualnych warunków, jakie stawia instytucja bankowa.

    Kredyt dla rolnika - podsumowanie

    Kredyt dla rolników zaraz obok dopłat z Unii Europejskiej stanowi jedno z najbardziej pożądanych form finansowego wsparcia. Rolnicy mogą dobierać tego rodzaju finansowe wsparcie wedle indywidualnych potrzeb i możliwości spłaty.

    Należy jednak mieć na uwadze, że chociaż na rynku usług bankowych dostępne są zarówno kredyty dla dużych przedsiębiorstw i tych mniejszych, tych doświadczonych i takich, które dopiero chcą stawiać pierwsze kroki w rolnictwie, to w każdym przypadku instytucja bankowa weryfikuje zdolność kredytową swojego potencjalnego klienta.

    Co więcej, każdy bank stawia inne warunki kredytowe, dlatego zawsze warto najpierw porównać przynajmniej kilka konkurencyjnych względem siebie kredytów.

    Kredyt na bieżącą działalność rolniczą, kredyt inwestycyjny czy kredyt dla rolnika na dowolny cel, bez względu na typ zobowiązania bankowe, dobrze przemyśl, czy stać Cię na spłatę wymagalnych płatności.

    Nasz zespół

    Mamy wyłącznie pozytywne opinie

    Na podstawie 214 opinii.
    Patryk Grynfelder
    Patryk Grynfelder
    2022-09-18
    Zweryfikowana
    Gorąco polecam , Pan Dariusz I. Najlepszy specjalista z ciężkiej sytuacji z której myślałem że nie ma już wyjścia Pan Darek rozwiązał moje problemy , codzienny kontakt wsparcie i wszystko załatwione tak jak trzeba na najwyższym poziomie . 10/10 Polecam .
    Monika Lipska
    Monika Lipska
    2022-09-07
    Zweryfikowana
    Trafienie na Pana Rafała to było dla mnie wielkie szczęście. Pełen profesjonalizm, świetny kontakt. Ogromna wiedza, a przede wszystkim pomoc, dzięki której na dzień dzisiejszy mogę spać spokojnie. Żadna inna firma nie była w stanie mi pomóc, a szukałam chyba wszędzie. Polecam!
    Tom Nowy
    Tom Nowy
    2022-09-03
    Zweryfikowana
    Dzięki tej firmie, a szczególnie dzięki pomocy Pani Doroty, wyszedłem z kilkumiesięcznego przymusu zaciągania chwilówek praktycznie tego samego dnia, w którym dostawałem wypłatę. Pomoc Pani Doroty okazała się cudem, na który czekałem, ponieważ udało mi się przenieść całe zadłużenie do zwykłego banku na bardzo korzystnych warunkach. Polecam tę firmę każdemu, kto wpadł w spiralę pożyczkową i chciałby się z niej w końcu wydostać!
    Denis Gierojewski
    Denis Gierojewski
    2022-09-02
    Zweryfikowana
    Na tę firmę trafiłem w sumie przez przypadek, szukając pomocy. Był to pierwszy strzał i trafiony w 10! Chciałbym podziękować szczególnie Panu Arturowi Kuzioła, który zajął się moją sprawą. Byliśmy w stałym kontakcie, jeśli coś było nie jasne to Pan Artur od razu wyjaśniał o co chodzi i teraz mogę odetchnąć z ulgą. Serdecznie polecam!
    Arkadiusz Mielczarek
    Arkadiusz Mielczarek
    2022-08-31
    Zweryfikowana
    wszystko pozytywnie załatwione pełen profesjonalizm polecam pana RAFAŁA .D. w sprawach dla nas nie do ogarniecia JESZCZE RAZ DZIEKUJE
    Noemi
    Noemi
    2022-07-18
    Zweryfikowana
    Jeśli dobrze pamiętam to trzecia firma do której trafiłam z prośbą o pomoc. Wcześniejsze robiły tyle co sama próbowałam i mówiły, że nic nie da się zrobić. Jak się okazało z pomocą Pana Dariusza I. jednak się dało zrobić i to dużo. Współpraca na wysokim poziomie. Kontakt zawsze na bieżąco. Działanie w etapach, zawsze wiedziałam co robimy, ile to potrwa i co będzie dalej. Szybko, sprawnie i dodatkowo w przyjemnej atmosferze. Wszystkie pożyczki skonsolidowane. Jestem z daleka, podczas całego procesu musiałam tylko raz pojechać do siedziby firmy i również przemiło i przesympatycznie to wspominam :) Serdecznie dziękuję! :) Polecam każdemu!
    Michal Zagajski
    Michal Zagajski
    2022-07-07
    Zweryfikowana
    Dzięki pomocy Pana Rafa Doroszczuka moje życie stało się lepsze, nie muszę myśleć dzień w dzień jak spłacić dług. Psychicznie jestem zdrowy, gdyż wcześniej myślałem tylko o tym czy i jak spłacę wszystkie kredyty. Polecam z całego serca Pana Rafała, odbierał i doradzał mi o każdej porze dnia. Dziękuję jeszcze raz . Michał.

    Skontaktuj się z nami