Uproszczona procedura kredytowania, środki na dowolny cel w ramach rozwoju firmy. Na to wszystko możesz liczyć, zaciągając kredyt inwestycyjny. Zdobądź pieniądze na rozwinięcie działalności gospodarczej, zrealizuj wszystkie pomysły, aby generować jeszcze większe zyski i stać się liderem w swojej branży.

Rozwój firmy wiąże się z koniecznością inwestowania. Aby móc utrzymać się na rynku czy uzyskać przewagę konkurencyjną, przedsiębiorstwo musi inwestować środki pieniężne. Nie każda firma posiada jednak oszczędności na ten cel albo nadwyżki pieniędzy nie są wystarczające. Zakup maszyn, urządzeń, organizacja szkoleń zawodowych dla zwiększania kompetencji i kwalifikacji pracowników, wyposażenie miejsca pracy albo rozbudowa floty samochodowej, na wszystkie te cele potrzebne są naprawdę duże fundusze.

Dorota ma ponad 15 letnie doświadczenie w bankowości i na stanowiskach kierowniczych w kilku bankach w Polsce. Specjalizuje się w efektywnym prowadzeniu negocjacji na szczeblach decyzyjnych. Gwarantuje indywidualne i profesjonalne podejście do każdego Klienta i jego problemów. Specjalizacją Doroty są "trudni" klienci na granicy zdolności kredytowej. Ma na swoim koncie wiele pozytywnie rozpatrzonych wniosków kredytowych dla Klientów, którzy uważali, że nie da im się pomóc.
Dorota
Latest posts by Dorota (see all)

    Jak finansować rozwój firmy?

    Nie każda firma generuje na tyle duże zyski, aby móc cieszyć się pokaźnymi oszczędnościami. Co więcej, nawet przedsiębiorstwa, które prężnie prosperują w swojej branży i osiągają wysokie dochody, nie zawsze chcą przeznaczać pieniądze na inwestycje, wolą zachować raczej tzw. poduszkę finansową.

    W takich sytuacjach najlepszą opcją jest uzyskanie zewnętrznego wsparcia, z pomocą przychodzą instytucje bankowe, które oferują szeroką gamę produktów finansowych. Jednym z nich jest kredyt inwestycyjny. Jeśli chcesz inwestować w rozwój firmy, planujesz wydatki na środki trwałe albo modernizację działalności przedsiębiorstwa, takie rozwiązanie jest idealne dla Ciebie.

    Musisz pamiętać, że trudno jest wskazać jeden, konkretny kredyt, który byłby najlepszy. To zobowiązanie elastyczne, które musi być dopasowane wedle indywidualnych potrzeb, oczekiwań, ale i możliwości spłaty kredytobiorcy. Znaczenie ma cel inwestycyjny, wartość kredytu, warunki, jakie firma musi spełnić w ramach ubiegania się o takie zobowiązanie czy kryteria, według których wyliczana jest zdolność kredytowa potencjalnego klienta banku.

    Na jakie korzyści możesz liczyć, wybierając kredyt inwestycyjny dla firm?

    Priorytetem jest wysoka wartość zobowiązania, jakim jest kredyt inwestycyjny. Firma może otrzymać nawet 10 milionów złotych, jeśli wymaga takich środków i spełnia warunki, jakie stawia instytucja bankowa. Wartość finansowego wsparcia to jednak nie wszystko, ponieważ banki starają się pomagać swoim potencjalnym klientom, oferując:

    • Uproszczoną procedurę ubiegania się o kredyt inwestycyjny,
    • krótki czas na wydanie decyzji kredytowej,
    • kredyt inwestycyjny bez dodatkowych zabezpieczeń,
    • kredyt inwestycyjny dla prężnie działających firm oraz dla nowych, które dopiero rozpoczynają swoją działalność,
    • wsparcie finansowe na dowolny cel inwestycyjny w celu rozwoju firmy.

    Zanim złożysz wniosek o kredyt inwestycyjny, zwróć uwagę na te aspekty

    Weź pod uwagę, że każda instytucja bankowa realizuje własną politykę kredytową i ustanawia inne warunki współpracy z potencjalnymi klientami. Najczęściej kredyt inwestycyjny jest “szyty na miarę” indywidualnych potrzeb i możliwości spłaty działalności biznesowej.

    Kredyty inwestycyjny różnią się też kosztami i jest to kwestia, którą należy uwzględniać priorytetowo. Okazuje się, że nie wszystkie tego zobowiązania będą dla firmy po prostu opłacalne. Czy wiesz, że praktycznie każdy bank pobiera prowizję za udzielenie takiego kredytu, a nawet żąda opłaty za rozpatrzenie wniosku o kredyt inwestycyjny? Tego rodzaju prowizje wyliczane są z reguły procentowo, a ich wysokość może być zależna od wartości zobowiązania czy zdolności kredytowej klienta.

    Kolejna istotna kwestia to oprocentowanie. Instytucje bankowe z reguły oferują kredyty inwestycyjne dla firm z oprocentowaniem zmiennym, oparte z reguły o bieżącą wysokość stopy WIBOR 3M. Do oprocentowania doliczana jest oczywiście marża banku.

    O czym jeszcze warto pamiętać? Banki dosyć niechętnie udzielają kredyty inwestycyjne na całą wartość realizacji zamierzonego celu, w związku z czym firma musi wnieść wkład własny. Jego wartość ustala każdy bank, wkład własny może wynosić 20% lub nawet 30%. Im jest większym, tym lepsze warunki współpracy może otrzymać kredytobiorca.

    Kredyt inwestycyjny udzielany jest na dużą wartość i długi okres spłaty. Wiąże się więc ze sporym ryzykiem kredytowym. Każda firma, która chce uzyskać tego rodzaju finansowe wsparcie, musi mieć pewność, że spłata miesięcznych należności nie przyczyni się do utraty jej płynności finansowej.

    Najlepszy kredyt inwestycyjny w Twoim zasięgu

    Jak widzisz, cały proces ubiegania się i spłaty kredytu inwestycyjnego może być naprawdę zawiły, dlatego decyzja o jego zaciągnięciu musi być racjonalna. Zanim w imieniu swojej firmy złożysz wniosek o takie zobowiązanie, najpierw porównaj co najmniej kilka konkurencyjnych ofert, aby wybrać najlepszy produkt.

    Większość firm korzysta z usług profesjonalnych doradców finansowych i nie ma w tym nic dziwnego. To fachowcy z wieloletnim doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą w zakresie różnych produktów bankowych. Przeprowadzają z klientem szczegółowy wywiad, dzięki któremu poznają potrzeby i sytuację finansową firmę. Na tej podstawie weryfikują aktualne oferty bankowe i przedstawiają kalkulację tych najlepszych. W efekcie firma może liczyć na korzystne wsparcie w ramach uzyskania środków na inwestycje w ramach rozwoju swojej działalności biznesowej. Warto dodać, że doradcy reprezentują swoich klientów również podczas negocjacji z bankiem, aby móc uzyskać najlepsze warunki współpracy. Są wsparciem merytorycznym i pomagają na każdym etapie ubiegania się o kredyt, jak i jego spłaty.

    Kredyt inwestycyjny udaje się również wybrać dzięki dedykowanym narzędziom, które dostępne są w sieci. To między innymi ranking kredytów inwestycyjnych i kalkulator kredytowy. Warto przyjrzeć im się bliżej.

    Jak korzystać z rankingu kredytów inwestycyjnych?

    Ranking kredytów inwestycyjnych to zestawienie, które porównuje różne aktualne oferty bankowe, zwracając szczególną uwagę na najważniejsze kryteria, które świadczą o ich atrakcyjności oraz opłacalności.

    Aby porównywarka mogła rzeczywiście pomóc w wyborze najlepszego kredytu inwestycyjnego, musi zawierać bieżące dane, najlepiej z tego miesiąca. Co więcej, ranking powinien być publikowany przez niezależne źródła, ponieważ zestawienia tworzone i przedstawiane przez banki mogą faworyzować wybrane oferty i nie zawsze są aktualne.

    Co brać pod uwagę przy weryfikacji rankingu kredytowego? Przede wszystkim kryteria, które wskazują na całkowite koszty zobowiązań kredytowych. To między innymi:

    • Oprocentowanie,
    • wysokość prowizji, jaką pobiera bank za weryfikację wniosku kredytowego i udzielenie wsparcia finansowego,
    • opłaty związane z koniecznością zakupu ubezpieczenia,
    • wysokość odsetek, które mogą być naliczane za ewentualną zwłokę w spłacie.

    Inne czynniki, które są ważne w zakresie atrakcyjności konkretnego kredytu inwestycyjnego to:

    • Maksymalna wartość zobowiązania,
    • maksymalny okres współpracy z bankiem,
    • oprocentowanie stałe lub zmienne,
    • wkład własny,
    • warunki weryfikacji zdolności kredytowej i analizy historii kredytowej,
    • formalności, jakie trzeba spełnić przy wnioskowaniu o kredyt, w tym rodzaj i liczba niezbędnych dokumentów,
    • ewentualna konieczność dodatkowego zabezpieczenia kredytu inwestycyjnego,
    • cel, jaki trzeba przedstawić, ubiegając się o zobowiązanie kredytowe,
    • biznesplan, jeśli jest wymagany.

    Ranking kredytów inwestycyjnych pozwala uzyskać odpowiedź w zakresie najlepszych warunków kredytowych i na tej podstawie możliwe jest ubieganie się o zobowiązanie najbardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb kredytobiorcy.

    Jak działa kalkulator kredytów inwestycyjnych?

    Narzędzie, dzięki któremu udaje się oszacować opłacalność wybranego kredytu inwestycyjnego dla firm, to również kalkulator kredytowy. Wystarczy w odpowiednie rubryki wpisać konkretne wartości, aby poznać przybliżoną wartość wskaźnika RRSO. Właśnie Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania mówi o wszystkich opłatach, jakie w całym okresie współpracy z bankiem będzie musiał ponieść klient.

    Co więcej, kalkulator kredytów pozwala również na analizę zdolności kredytowej firmy, a więc daje odpowiedź, czy przedsiębiorstwo ma w ogóle szansę, aby uzyskać kredyt inwestycyjny.

    Kredyt inwestycyjny dla firm - niezbędne dokumenty

    Uzyskaj idealny kredyt inwestycyjny w celu rozwoju swojej działalności biznesowej. Sprawdź, jakie dokumenty musisz przygotować, aby złożyć je wraz z wnioskiem kredytowym w celu sprawnej weryfikacji. Pamiętaj, że te najlepsze kredyty inwestycyjne charakteryzują się naprawdę uproszczoną procedurą, a wnioskowanie nie musi być złożone.

    Oprócz wniosku kredytowego banki wymagają dodatkowych dokumentów, które świadczą o działalności firmy. To między innymi:

    • Dokumenty potwierdzające legalną działalność biznesową,
    • deklaracja podatkowa, faktury i rachunki, które są potwierdzeniem deklarowanych przez firmę dochodów. Na ich podstawie bank określa wiarygodność i wypłacalność kredytobiorcy,
    • potwierdzenie dodatkowego zabezpieczenia, jeśli takie jest wymagane. Takim może być nie tylko wkład własny, ale również zabezpieczenie w formie środków trwałych, które są własnością firmy, na przykład budynki czy maszyny,

    Co to jest biznesplan?

    Biznesplan jest z reguły obowiązkowym dokumentem, jaki składa się wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu inwestycyjnego. Ponieważ jest to bardzo często dokument, który ma priorytetowe znaczenie dla wydania decyzji pozytywnej, firmy nie tworzą go samodzielnie, ale przy wsparciu profesjonalistów, na przykład doradców z firmy konsultingowej.

    Biznesplan to przedstawienie inwestycji w celu rozwoju firmy, na którą o środki ubiega się kredytobiorca. Tego rodzaju dokument musi zawierać szczegółowy opis inwestycji wraz z podaniem kosztorysu. W zapisie muszą znaleźć się dane dotyczące wszelkich zakupów, ale również prognozowanych zysków, jakie firma może osiągnąć dzięki zrealizowanej inwestycji.

    Biznesplan wchodzi w zakres czynników, które mają znaczenie dla weryfikacji zdolności kredytowej, pozwala zminimalizować ryzyko ewentualnej niewypłacalności klienta banku.

    Zdolność kredytowa firmy

    Instytucje bankowe udzielają finansowe wsparcie tylko wiarygodnym i w pełni wypłacalnym klientom. Właśnie dlatego największe szanse na kredyt inwestycyjne mają firmy o stabilnej sytuacji finansowej, które prężnie działają w danej branży od lat. Co więcej, sama branża również ma znaczenie, niektóre sektory rynku są bardziej ryzykowne, inne mniej.

    Nie oznacza to oczywiście, że szans na finansowe wsparcie nie mają nowe firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. W ich przypadku gwarancją wiarygodności i uzyskania kredytu jest dobrze skonstruowany biznesplan, który prognozuje wysokie zyski inwestycyjne.

    Banki weryfikują zdolność kredytową każdego klienta. Ponieważ kredyt inwestycyjny jest zaciągany na znaczną wartość i długi okres współpracy, konieczne jest zminimalizowanie ryzyka niewypłacalności kredytobiorcy.

    Zdolność kredytowa firmy oceniana jest na podstawie złożonych dokumentów, deklaracji oraz zewnętrznych czynników, które samodzielnie weryfikuje instytucja bankowa. Znaczenie mają generowane przez przedsiębiorstwo dochody, ale również wartość kosztów stałych, bo to one obniżają finansową płynność. Liczy się także wartość wkładu własnego czy inne zabezpieczenia.

    Banki generują raport BIK, aby ocenić historię kredytową. Jeśli firma opóźnia spłatę innych należności albo posiada przeterminowane płatności, raczej nie ma szans na uzyskanie kredytu inwestycyjnego. Analitycy weryfikują także wpływy na firmowym koncie przyszłego kredytobiorcy, aby sprawdzić nie tylko ich wartość, ale również regularność.

    Istotną kwestią jest również cel zaciągania kredytu inwestycyjnego. Sprawdź, na co możesz przeznaczyć finansowe wsparcie ze strony banku.

    Cel zaciągania kredytów inwestycyjnych dla firm

    Banki chcą poznać cel inwestycyjny, natomiast ten może być tak naprawdę dowolny, oby tylko był związany z prowadzoną działalnością biznesową. Każda instytucja bankowa oceni zasadność celu dla funkcjonowania firmy i na tej podstawie wyda decyzję o udzieleniu kredytu inwestycyjnego.

    Najczęściej firmy, które ubiegają się o kredyt inwestycyjny, planują przeznaczyć otrzymane środki na:

    • zakup niezbędnych maszyn i urządzeń,
    • zakup nieruchomości,
    • wyposażenie miejsca prowadzonej działalności, na przykład biura,
    • stworzenie lub rozbudowanie floty aut,
    • rozwijanie kwalifikacji zatrudnionej kadry poprzez organizację zawodowych kursów i szkoleń.

    Potrzeby każdej firmy są inne, dlatego cel inwestycyjny zawsze jest indywidualnie. Priorytetem jest zaś zawsze inwestowanie w rozwój prowadzonego biznesu w ten sposób, aby inwestycja mogła oddziaływać korzystnie na funkcjonowanie firmy w długim okresie. Niektóre inwestycje pozwalają firmom utrzymać się na rynku, inne przyczyniają się do uzyskania przewagi konkurencyjnej.

    Kredyt inwestycyjny jest zaciągany w celu rozwijania biznesu, rzadko kiedy środki przeznaczane są na bieżące wydatki firmy czy jako wsparcie w ramach oddłużania. W tym celu przedsiębiorcy mogą korzystać z innych źródeł zewnętrznego wsparcia finansowego, na przykład kredytów gotówkowych dla firm na dowolny cel czy szybkich pożyczek pozabankowych dla firm.

    Każde zobowiązanie musi być “szyte na miarę” indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości spłaty firmy. Kredyt inwestycyjny czy innego typu pomoc finansowa ma być wsparciem, nie może prowadzić do utraty płynności finansowej i zadłużenia. Dlatego tak ważne jest dobranie idealnego produktu bankowego na korzystnych warunkach.

    Nasz zespół

    Mamy wyłącznie pozytywne opinie

    Skontaktuj się z nami