Kredyty dla firm są nie tylko łatwo dostępne. Udaje się je zaciągać szybko, przy minimum formalności, na znaczną wartość i dowolny cel inwestycyjny. Dodatkowe środki pozwolą nie tylko utrzymać biznes w branży, ale również rozwijać go i uzyskać przewagę konkurencyjną.

Zaciąganie kredytów firmowych nie jest takie proste. Każda instytucja bankowa realizuje własną politykę współpracy z klientami, wyznacza też inne warunki, jakie kredytobiorca musi spełnić. Doradcy finansowi działają właśnie po to, aby odciążyć przedsiębiorców w tym zakresie. Dokonują szczegółowej analizy potrzeb firmy i możliwości dogodnej spłaty zobowiązania. Weryfikują bieżące oferty, jakie są dostępne na kredytowym rynku, a następnie przedstawiają najatrakcyjniejsze i najtańsze możliwości współpracy w ramach kredytów dla firm. Dzięki temu przedsiębiorca nie traci cennego czasu i może poświęcać go na rzeczywistą działalność biznesu, polegając na doświadczeniu i wiedzy fachowców z branży finansowej.

Środki na bieżącą działalność firmy

Najczęściej wymienianym celem brania kredytów firmowych, jest uzyskanie niezbędnych środków, które pozwalają utrzymać płynność finansową działalności. Pieniądze otrzymane z banku stają się doskonałym wsparciem w ramach codziennych wydatków firmowych.

Czy wiesz, że nawet połowa polskich firm wspierana jest finansowo poprzez zobowiązania kredytowe? Zdobyte środki są nierzadko konieczne, aby terminowo regulować płatności względem kontrahentów, klientów czy urzędów. Dzięki nim firma nie generuje zaległości w obowiązkowych płatnościach, a na rynku biznesowym jest uznawana za rzetelnego, wiarygodnego i w pełni wypłacalnego partnera.

Pieniądze na rozwój firmy

Kredyt firmowy jest też doskonałym źródłem finansowania wszelkich potrzeb biznesu, których celem jest prężny rozwój. Przedsiębiorstwo może przeznaczać dodatkowe środki na zakup maszyn i urządzeń wedle indywidualnych potrzeb, zatrudniać pracowników albo inwestować w innowacje. Inwestycje w rozwój firmy pozwalają realizować nie tylko te krótkoterminowe plany, ale również strategie, które tworzone są na długie lata jej działalności.

Kredyt dla nowych firm

Klientom banków udaje się uzyskać kredyt na atrakcyjnych warunkach nie tylko w przypadku tych działalności, które zdobyły już wieloletnie doświadczenie w danym sektorze rynku. Zobowiązania kredytowe oferowane są także dla nowych firm. Warto jednak wiedzieć, że może być to nieco utrudnione. Nowa działalność biznesowa wiąże się przecież z pewnym ryzykiem, dlatego niektóre banki uznają takie firmy za niewiarygodne i niewypłacalne. Tak naprawdę nie wiadomo, czy biznes utrzyma się na rynku i czy kredytobiorca będzie generować na tyle wysokie dochody, aby móc regulować należne, miesięczne płatności. Brak historii kredytowej albo krótka historia kredytowa może stanowić poważną przeszkodę w uzyskaniu możliwości współpracy z instytucją bankową w ramach otrzymania finansowego wsparcia. Nie oznacza to natomiast, że finansowe wsparcie dla takich podmiotów jest niemożliwe. Wśród tych najlepszych ofert udaje się nawet znaleźć kredyt firmowy i to bez dodatkowych zabezpieczeń. Weź pod uwagę, że firma, która stawia dopiero pierwsze kroki na zawodowym rynku, może nie mieć jeszcze dóbr trwałych, jak nieruchomości, samochody czy drogie urządzenia, które mogłyby zminimalizować ryzyko niewypłacalności, ale nie może to stanowić całkowitej blokady dla możliwości otrzymywania dodatkowych środków na dowolny cel.

Kredyt firmowy bez BIK - to naprawdę możliwe!

Każdy bank, który udziela kredyty dla firm, dokładnie weryfikuje zdolność i historię kredytową swojego potencjalnego klienta. Najczęściej scoring, czyli ocena kredytowa przebiega poprzez dokładną analizę raportu BIK. Jeśli odnotowane są w nim opóźnienia w spłatach innych zobowiązań albo klient posiada przeterminowane płatności, najczęściej nie ma szans na współpracę z bankiem.

Zadłużone firmy nie muszą jednak tracić nadziei. Na rynku usług finansowych funkcjonują zobowiązania, które dedykowane są właśnie im. Charakteryzują się znacznie bardziej liberalnym podejściem w zakresie weryfikacji zdolności kredytowej. Takie kredyty firmowe mogą zaciągać najczęściej firmy, które cieszą się dobrą płynnością finansową albo spełniają warunki, aby otrzymać kredyt z dodatkowym zabezpieczeniem. Historia kredytowa w tych przypadkach nie jest czynnikiem priorytetowym.

Strata w wynikach finansowych a kredyt dla firm

Firmy, które w rozliczeniu za ubiegły rok wygenerowały finansową stratę, najczęściej nawet nie ubiegają się o zobowiązanie kredytowe. Wszystko dlatego, że większość banków to kryterium uznaje jako czynnik odrzucający wniosek kredytowy.

Warto zaznaczyć, że chociaż strata finansowa nigdy nie jest dla działalności biznesowej korzystna, to jednak nie przekreśla całkowicie szans na współpracę z instytucją bankową. Niektóre kredyty firmowe udzielane są na podstawie analizy zdolności kredytowej, a nawet prognoz finansowych na przyszłość. Dobrą opcją w takiej sytuacji jest też kredyt dla firmy z dodatkowym zabezpieczeniem.

Kredyt firmowy przy minimum formalności

Przedsiębiorcy, którzy potrzebują dodatkowych pieniędzy “na już”, mogą skorzystać z kredytu firmowego bez zaświadczeń. Takie zobowiązanie charakteryzuje się uproszczoną procedurą w zakresie wnioskowania o kredyt, jak i weryfikacji klienta.

Niektóre instytucje bankowe udzielają finansowe wsparcie firmom na podstawie łatwo dostępnych dokumentów, jak wyciągi z rachunku ROR czy oświadczenie właściciela prowadzonej działalności gospodarczej.

Cel brania kredytów dla firm

Na rynku usług finansowych dostępnych jest wiele rodzajów kredytów dla firm. Weź pod uwagę, że w tym sektorze panuje ogromna konkurencja, dlatego same banki starają się zachęcić potencjalnych klientów do współpracy poprzez oferowanie im zobowiązań na elastycznych, “szytych na miarę” warunkach.

Największą popularnością cieszą się kredyty dla firm gotówkowe, które zaciąga się na dowolny cel. W tej sytuacji instytucja bankowa zupełnie nie ingeruje w to, na co przedsiębiorca przeznaczy uzyskane środki. Te mogą służyć w celu spłaty zadłużenia albo pokryć bieżące wydatki czy być wsparciem w ramach inwestycji na rozwój biznesu.

Dostępne są także kredyty inwestycyjne i te są z reguły celowe. Kredytobiorca musi wskazać, na co konkretnie potrzebuje dodatkowe środki. Przeważnie taki kredyt firmowy przeznaczany jest na zakup urządzeń i maszyn czy samochodowej floty.

Coraz więcej firm inwestuje w zatrudnioną kadrę. Kredyt firmowy może być przeznaczony nie tylko na wynagrodzenie dla nowych pracowników, ale również na zwiększanie kompetencji tych już zatrudnionych. Celem zdobycia finansowego wsparcia może być organizacja zawodowych szkoleń lub kursów czy zdobycie niezbędnych licencji.

Nowe firmy ubiegają się o kredyt bankowy, aby móc rozwinąć zawodowe skrzydła w branży. Bardzo często otrzymane pieniądze przeznaczane są wtedy na wyposażenie biura czy zakup niezbędnych akcesoriów do rozpoczęcia biznesu.

Jak wziąć kredyt dla firmy?

Coraz większe wymagania ze strony banków sprawiają, że kredyty firmowe stają się trudniejsze do uzyskania. Brak formalności czy pieniądze tego samego dnia to chwytliwe hasła reklamowe, natomiast w rzeczywistości rozpoczęcie współpracy z bankiem nie jest takie proste.

Aby uniknąć odmowy ze strony banku, warto się odpowiednio przygotować jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt firmowy. Z pomocą przychodzą między innymi rankingi kredytowe, które dostępne są w sieci. Rankingi to zestawienia, które uwzględniają najważniejsze dla opłacalności i ogólnej atrakcyjności kredytów czynniki. Dzięki temu w jednym miejscu i w krótkim czasie udaje się porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert.

Pod uwagę zawsze warto brać całkowite koszty zobowiązania (wskaźnik RRSO), czas trwania współpracy z bankiem, cel kredytowania czy termin wypłaty środków i maksymalną wartość.

Dobrą opcją jest również samodzielna kalkulacja kredytów dla firm, wykorzystując kalkulator kredytowy. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku wyliczenia są jedynie szacowane, a dokładną ofertę firma otrzyma dopiero po weryfikacji klienta i poznaniu jego rzeczywistych potrzeb.

Wiele firm współpracuje również z doświadczonymi doradcami finansowymi, nie tracąc czasu na samodzielną analizę różnych ofert. Dzięki temu mają gwarancję uzyskania wsparcia na każdym etapie ubiegania się o finansowe wsparcie oraz otrzymania kredytu na najlepszych warunkach.

Rodzaje kredytów dla firm

Firmy, które potrzebują finansowego wsparcia, powinny w pierwszej kolejności jasno określić cel uzyskania dodatkowych środków. Instytucje bankowe oferują bowiem różne rodzaje zobowiązań, które bez problemu udaje się dobrać wedle indywidualnych preferencji, oczekiwań, ale także możliwości dogodnej spłaty. Wśród kredytów firmowych, które cieszą się największą popularnością wyróżnia się:

Każde z tych zobowiązań charakteryzuje się innymi warunkami, zarówno w zakresie wymogów, jakie stawiane są przedsiębiorcom, ale również zasad finansowania celów firmy. Właśnie dlatego konieczna jest głębsza analiza każdej z dostępnych opcji, aby przyszły klient banku mógł dobrać najlepsze rozwiązanie.

Czy kredyt dla firm jest zawsze opłacalny?

Należy wziąć pod uwagę, że większość działalności gospodarczych w Polsce nie jest w stanie generować oszczędności, które pozwalają realizować niezbędne inwestycje. Dla takich firm jedynym źródłem finansowego wsparcia może okazać się bankowy kredyt firmowy.

Co więcej, kredyt firmowy może być dopasowany do potrzeb przedsiębiorcy i możliwości jego spłaty. Dzięki temu firma zyskuje niezbędne środki wedle zamierzonego celu, a regulowanie należności względem banku nie zaburza jej płynności finansowej.

Kredyt dla firm pozwala nie tylko rozwijać działalność biznesową. W licznych przypadkach jest “ostatnią deską ratunku”, aby w ogóle móc utrzymać się na rynku.

Kredyt firmowy może być traktowany, jak produkt oddłużeniowy. Chętnie korzystają z niego przedsiębiorstwa, które nie radzą sobie z bieżącymi płatnościami albo już wygenerowały długi. Uzyskanie dodatkowych środków jest bardzo często jedyną możliwością, aby pozbyć się przeterminowanych płatności i przywrócić finansową stabilność prowadzonej działalności gospodarczej.

Firmy, które chcą uzyskać finansowe wsparcie ze strony banku, powinny uważnie wybierać konkretne oferty. Każda instytucja bankowa realizuje własną politykę współpracy z klientami, przez co warunki kredytowe za każdym razem są inne. Znaczenie mają również potrzeby klienta, jego zdolność, historia kredytowa czy dodatkowe zabezpieczenia, jeśli takie są wymagane.

Niskie raty, wydłużony okres spłaty, maksymalna wartość zobowiązania, dodatkowe bonusy, na wszystkie te aspekty musi zwracać uwagę potencjalny klient banku, aby otrzymana pomoc była rzeczywiście opłacalna.

Nasz zespół

Katarzyna - Starszy Ekspert ds. Konsolidacji Chwilówek

Karol - Specjalista ds. Konsolidacji Chwilówek

Łukasz - Specjalista ds. Konsolidacji Chwilówek

Piotr - Specjalista ds. Oddłużania

Mamy wyłącznie pozytywne opinie

Skontaktuj się z nami